Niewiele państw w Europie mogłoby zaoferować turystom szereg tak barwnych doznań, jak Czarnogóra. To niewielkie państwo jest zbliżone wielkością do przeciętnego województwa polskiego, a mimo to zaskakuje różnorodnością krajobrazu, kultury i atrakcji. Turyści odnajdą w Czarnogórze na przykład drugi (po amerykańskim Wielkim Kanionie) najgłębszy kanion na świecie, na dnie którego płynie turkusowa rzeka, Tara. Jeśli ktoś nie może się zdecydować, czy woli spędzić urlop w górach, czy nad morzem, w Czarnogórze znajdzie miejsca, w których kąpiąc się w Adriatyku będzie mógł podziwiać skaliste, majestatyczne góry. Jest to również jedyne państwo w tej części kontynentu, które może pochwalić się fiordem.

Zwiedzanie Czarnogóry warto zacząć od surowego klimatu na północy kraju, gdzie przepiękne pasmo gór Durmitor zachęci wielu obieżyświatów do spacerów, rajdów, a nawet wspinaczki i eksploracji jaskiń. W miasteczku Żabljak, przypominającym polskie miejscowości górskie, można nasycić płuca świeżym powietrzem, a żołądek tradycyjnymi potrawami Czarnogórców takimi, jak kaczamak czy słodka baklawa.

Jeśli zatęsknisz za gorącą atmosferą nadmorskich kurortów, wyrusz górskimi serpentynami w kierunku południa. W Budvie odnajdziesz nie tylko kamieniste plaże z widokiem na strzeliste góry, ale też mnóstwo klubów, dyskotek, restauracji i kawiarni, które tętnią życiem. Sąsiadujący z Budvą Kotor, którego myląca nazwa nie ma nic wspólnego z dziesiątkami wszelkiej maści kotów w mieście, to obowiązkowy cel podróży dla każdego, kto jest w Czarnogórze. Zatoka Kotorska to nie tylko możliwość zobaczenia słynnego fiordu, ale też mnóstwo zabytków, monumentów i sklepików z pamiątkami na każdą kieszeń.

Kolejnym miejscem, które trzeba odwiedzić, jest pobliska Cetynia. Jest to miasto, które nieoficjalne nazywa się stolicą Czarnogóry, bo to tu odbywa się więcej wydarzeń politycznych, kulturowych i społecznych niż w Podgoricy. Legenda głosi, że w Cetyni piraci przetrzymywali porwanego niegdyś autora przygód Don Kichota.

Poza zupełnie niesamowitymi widokami i miejscami przepełnionymi bałkańską aurą i historią, Czarnogóra zachęca do odwiedzin wrodzoną gościnnością swoich mieszkańców, którzy chętnie pomagają w doraźnej organizacji spontanicznych wycieczek czy w wyborze najlepszej restauracji w pobliżu. Dodatkową zaletą kraju są stosunkowo niskie ceny i zdecydowanie mniejsze tłumy niż w kurortach śródziemnomorskich. Śpieszmy się zwiedzać Czarnogórę, bo tak szybko rozkochuje w sobie ludzi z całego świata i wkrótce nie będzie tak ustronnym miejscem na mapie Europy.