Góry Sowie są jedną z najbardziej intrygujących grup górskich w Polsce, a wycieczki po ich terenie będą dla każdego z nas wyjątkową przygodą. Co warto tutaj zobaczyć? Jakie atrakcje tych gór zasługują na szczególne wyróżnienie?

Góry Sowie to malownicza część Sudetów, która urzeka zarówno pięknymi widokami, jak i cennymi zabytkami. W tej części Dolnego Śląska nuda nikomu nie zagrozi, a wycieczki po tym terenie każdemu dostarczą niezapomnianych wrażeń. Turystyczną wizytówką tego pasma górskiego są podziemia, budowane tu przez Niemców w okresie II wojny światowej. Są one cennymi pamiątkami oraz miejscami, które przypominają nam o tragicznych losach więźniów z pobliskich obozów koncentracyjnych. Nie są to jednak jedyne zabytki, na które warto zwrócić uwagę podczas wycieczki po tych górach. Gdzie warto się wybrać? Pałace z Jedlince i w Krzyżowej to ciekawe obiekty, którym z pewnością warto poświęcić swój czas. Niemiecka fabryka amunicji w Ludwikowicach Kłodzkich, najdłuższy w Polsce tunel kolejowy oraz składany most Baileya w Walimiu –oto kolejne atrakcje, którymi warto się tutaj zainteresować. W Podlesiu uwagę przyciąga żeliwna lipa, pod którą miał wypoczywać pruski król Fryderyk Wielki, z kolei w Kolcach można zobaczyć jedno z najważniejszych miejsc pamięci w Górach Sowich. To cmentarzyk, na którym spoczywają ofiary faszyzmu – więźniowie dolnośląskich obozów koncentracyjnych, których wykorzystywano do niewolniczej pracy przy tworzeniu podziemnego kompleksu „Riese”.


Góry Sowie są też obszarem niezwykle atrakcyjnym dla tych, którzy cenią sobie piesze wycieczki oraz piękne widoki. W podziwianiu panoram pomagają turystom liczne wieże widokowe. Gdzie można je zobaczyć? M. in. na najwyższym szczycie Gór Sowich – Wielkiej Sowie. Ta wieża liczy sobie ponad 100 lat i jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w tej części Sudetów. Ciekawe wieże widokowe można też zobaczyć na Górze Wszystkich Świętych, na Kalenicy oraz na Górze św. Anny koło Nowej Rudy. Z wszystkich tych punktów można podziwiać piękne panoramy, każda z tych wież jest też ciekawym celem pieszej wycieczki.