Góry Izerskie to jedno z pasm górskich mieszczących się w zachodniej części Sudetów. Obfitują one w liczne i chętnie uczęszczane szlaki turystyczne, które – warto wspomnieć – nie są nad wyraz wymagające, toteż bez większego problemu z wędrówką poradzą sobie nawet niedoświadczeni entuzjaści górskich wędrówek. Najwyższym szczytem tychże gór jest Wysoka Kopa, która mierzy sobie 1126 metrów nad poziomem morza. Góry Izerskie są chętnie wybieranym pasmem przez wielu turystów, co nie powinno dziwić. Znajdziemy tam ogromną ilość zabytków, atrakcji, schronisk czy zwyczajnie ciekawych miejsc wartych zwiedzenia. Na uwagę zasługuje również fakt, że pasmo to jest umiejscowione na granicy polsko – czeskiej, co pozwala urządzić jednodniową wycieczkę do tego urokliwego kraju. Jeżeli planujesz wybrać się góry Izerskie, podpowiemy, co koniecznie umieścić na liście atrakcji i zabytków do zwiedzenia!

Zamek Czocha.

Zamech Czocha to niezwykle malownicza i doskonale wręcz zachowana budowla, której to początki powstania sięgają roku 1247 – co sprawia, że jest to jeden z najstarszych zamków w całej Polsce. Zamek ten wybudowany został z inicjatywy i rozkazu samego Wacława I Przemyślidy – króla czeskiego. Obecnie obiekt ten pełni funkcję ośrodka hotelowego.

Zapora Pilchowicka.

Jest to najwyższa w całym kraju zapora o kształcie łukowym wykonana z kamienia. Mieści się ona na rzece Bóbr w bezpośrednim sąsiedztwie do miejscowości Pilchowice. Zapora ta liczy sobie ponad 120 lat, gdyż powstała w roku 1912, chociaż decyzję o budowie podjęto już kilkanaście lat wcześniej. Na zaporze znajduje się również elektrownia wodna.