Góry Sowie określane są mianem najbardziej tajemniczych gór na terenie naszego kraju. Choć zachwycają wspaniałymi krajobrazami, pięknem przyrody czy licznymi zabytkami, kryją również bardziej mroczne historie, które w bezpośredni sposób związane są z II Wojną Światową. Góry te są stosunkowo niewielkie i rozciągają się na powierzchni zaledwie 200 kilometrów kwadratowych. Ich najwyższym szczytem jest Wielka Sowa, która liczy sobie 1015 metrów wysokości nad poziomem morza.

Mroczna i tajemnicza przeszłość.

Dlaczego góry Sowie uznawane są za najbardziej tajemnicze w naszym kraju? Wszystko sprowadza się do okresu II Wojny Światowej i aktywności niemieckich żołnierzy na tych terenach. To właśnie w tych górach znajduje się tak zwany kompleks „Riese”, a więc sieci podziemnych tuneli i schronów. Łączna długość tych tuneli to aż 1700 metrów. W pierwotnym założeniu – miała tu znajdować się główna kwatera Adolfa Hitlera, projekt ten rozpoczęty został w 1943 roku, a zakończono go w roku 1945.

Kompleks Riese.

Ze względu na coraz śmielsze działania wojsk alianckich, które zapuszczały się w głąb Rzeszy – część przemysłu wojskowego przeniesiona została właśnie do gór Sowich. To właśnie w kompleksie Riese produkowane były rakiety dalekiego zasięgu V2 – te same, które wykorzystywane były podczas bombardowania Londynu. Kompleks ten wciąż skrywa wiele nieodkrytych tajemnic – ze względu na zbliżające się wojska sowieckie, Niemcy zadecydowali o wysadzeniu części tuneli, toteż wiele pomieszczeń wciąż pozostaje ukrytych przed światem.