Sudety – kraina wyjątkowa, zachwycająca atrakcyjnymi widokami i cennymi zabytkami. Turyści zaglądają tu chętnie o każdej porze roku. Dla piechurów i mniej aktywnych, dla rowerzystów i narciarzy, dla dużych i małych tu, w Sudetach, znajdą się odpowiednie atrakcje. Każdy zaś, bez względu na zainteresowania, będąc w Sudetach powinien odwiedzić rejon wsi Kletno. Tu, u stóp Śnieżnika, znajduje się jedna z najpiękniejszych w całej Polsce jaskiń. To jaskinia wyjątkowa, znana z cennych znalezisk oraz pięknej szaty naciekowej. Jaskinia Niedźwiedzia, bo o niej mowa, jest też jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów jaskiń w polskich górach.

Największa jaskinia w Sudetach rozłożyła się w masywie Śnieżnika. Wejście do tej wyjątkowej, podziemnej krainy znajduje się na wysokości 793 metrów n. p.m. Tu, przez nowoczesny pawilon, wchodzi się do marmurowego, podziemnego świata.

Sama jaskinia jako atrakcja turystyczna ma stosunkowo krótką historię. Odkryta została przez przypadek w 1966 roku, zaś wydarzenie to związane było z pracami prowadzonymi w pobliskim kamieniołomie. Gdy zaczęto odkrywać kolejne komory i korytarze zdano sobie sprawę z tego, jaki cenny skarb pozostawał do tej pory ukryty głęboko pod ziemią. Już w 1977 roku jaskinia ze względu na swe bogactwo została objęta ochroną jako rezerwat przyrody nieożywionej. W 1983 roku udostępniono jednak niewielki fragment tej jaskini turystom, tworząc tym samym jedną z najbardziej popularnych tras podziemnych w Polsce.

Zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej zajmuje około 40 minut. Taką wycieczkę można odbyć tylko w towarzystwie miejscowego przewodnika. To on prowadzi turystów do tych miejsc, które mogą podziwiać zwiedzający.
Jednym z najpiękniejszych miejsc na tej podziemnej trasie turystycznej jest Sala Lwa Jaskiniowego, w której znalezione zostały szczątki tego zwierzęcia. W kolejnej Sali znalezione zostały szczątki niedźwiedzia jaskiniowego, od którego wzięła się nie tylko nazwa tejże Sali, ale i całej jaskini. Imponujące wrażenie robi na zwiedzających Sala zwana Pałacową. Piękne kryształy i delikatne barwy sprawiają, że jej obraz na długo zapisuje się w pamięci turystów.