Wieś Karpniki to jedno z popularniejszych letnisk na terenie Dolnego Śląska, na terenie którego wczasy bardzo chętnie spędzają miłośnicy aktywnego wypoczynku. Karpniki to dobre zagospodarowanie, noclegi w coraz liczniejszych gospodarstwach prywatnych oraz piękna okolica, dzięki której ciekawe wycieczki po okolicznych górach urządzać może każdy z nas. Co warto wiedzieć na temat tej miejscowości? Jakimi atrakcjami mogą nas zaskoczyć Sudety w tej okolicy?

Karpniki w pigułce


Niewielkie Karpniki robią karierę w turystycznej branży, a głównym czynnikiem ich sukcesu jest atrakcyjne położenie. Bliskość Krzyżnej Góry oraz innych szczytów leżących w Rudawach, niewielka odległość od słynnego schroniska „Szwajcarka” to największe walory wsi. Zachwyca też malownicza dolina Karpnickiego Potoku, nad którym letnisko to się rozłożyło. Wiadomo, że w dolinie tego potoku już w XIV wieku prężnie rozwijało się osadnictwo, wiadomo też, że w okresie średniowiecza powstał na Krzyżnej Górze zamek Sokolec. Współczesne Karpniki to miejscowość o charakterze turystycznym, która świetnie sprawdza się jako baza wypadowa dla tych, którzy planują wycieczki w góry. A jakie atrakcje turystyczne czekają na terenie tej wsi?

Karpniki i ich atrakcje


Karpniki to przede wszystkim malownicza okolica oraz moc ciekawych zakątków, które czekają na terenie wsi oraz w jej pobliżu. Jedną z tych najważniejszych atrakcji stał się zamek w Karpnikach, który jeszcze po 1945 roku służył jako Dom Opieki. Przebudowany w XIX wieku pałac z pewnością zasługuje na uwagę i może oczarować swą architekturą. Warto też zwrócić uwagę na piękny park krajobrazowy, który go otacza.
Zespół pałacowo-parkowy to ogromna atrakcja, jednaki inne obiekty zasługują na uwagę. Ciekawym zabytkiem jest kościół parafialny św. Jadwigi, który wznosi się w centrum wsi. W jego wnętrzu znajduje się kilka interesujących pamiątek z dawnych czasów, np. renesansowy ołtarz główny oraz barokowa chrzcielnica, wykonana z drewna w XVII wieku.

Sudety to magiczna kraina, która może zachwycać pięknymi widokami i licznymi atrakcjami. Aby przekonać się o jej niezwykłym bogactwie, nie trzeba wiele. Wystarczy odwiedzić wieś Karpniki i z jej terenu wybierać się na wycieczki po okolicy. Każda z nich może się okazać wyjątkowym doświadczeniem, które na długo zapisze się w pamięci każdego miłośnika górskich wędrówek.