Warto przyjechać na turnus wypoczynkowo-leczniczy oferowany przez jeden z hoteli w uzdrowiskowej dzielnicy Miszkolca. Wody mineralne leczą tu wiele dolegliwości, między innymi zapalenie stawów, choroby przemiany materii. Mamy tu dostęp do świetnych zabiegów i kąpieli w kąpielisku termalnym o nazwie Barlamgfurdo. „Baralang” w języku węgierskim oznacza jaskinię. Część term znajduje się właśnie w jaskiniach. Siedemset metrów korytarzy wypełnionych ciepłą wodą o temperaturze dochodzącej do 35 stopni Celsjusza to największa atrakcja uzdrowiska. Woda, spływając po ścianach, tworzy małe wodospady, które są biczami wodnymi. A para wewnątrz korytarzy działa jak leczniczy aerozol. Warto też zwiedzić zabytkowe centrum miasta Miszkolca, które położone jest nad potokiem Szinva.

Osią historycznego centrum jest ulica Szechenyi, handlowe i kulturalne serce miasta. Współczesną wizytówką Miszkolca są zaś położone na rzeką spacerowe Tarasy Szinvy. Możemy usiąść na ławeczce pomiędzy „Dziewczętami z Miszkolca” – to trzy spiżowe figury młodych kobiet w kusych letnich sukienkach. W pobliżu znajduje się także pomnik psa-bohatera Mancsa, zasłużonego owczarka z miejskiej grupy ratowniczej, która niesie pomoc w rejonach katastrof w kraju i zagranicą. Natomiast na reprezentacyjnym Placu Elżbiety (Erzsebet ter), otoczonym elektryczną zabudową z końca XIX wieku, dominuje szklana kopuła Łazienek księżniczki Elżbiety Węgierskiej. Ten piękny budynek jest obecnie ekskluzywnym centrum zabiegów spa. Plac przed budynkiem ozdabia pierwszy w historii Węgier pomnik Lajosa Kossutha, bohatera powstania węgierskiego z czasu Wiosny Ludów. Ważnymi pamiątkami historii Miszkolca są też liczne świątynie. Jeden z największych placów miasta, Plac Bohaterów (Hosok tere), zdominowany jest przez barokową fasadę kościoła Minorytów i charakterystyczną bryłę potężnej synagogi. Znów w sąsiedztwie placu duże wrażenie robi cerkiew. Z zewnątrz jest ona skromna, ale w środku kryje najwyższy w Środkowej Europie ikonostas – ten ołtarz ma aż 16 metrów wysokości. Nie tylko wysokość robi wrażenie, ale też wspaniałe złocenia oraz dziesiątki ikon.

Ponadto warto się wybrać na spacer alejkami położonej na południe od centrum Miszkolca góry Avas. To jeden z grzbietów Gór Bukowych, który wrzyna się w miejską zabudowę. Możemy zobaczyć tu kolekcję przepięknych drzewek i krzewów. Pośród zieleni wznosi się gotycki zbór protestancki z XVI wieku, jeden z najcenniejszych zabytków miasta. Natomiast na zachód od centrum Miszkolca możemy obejrzeć jeszcze ruiny zamku Diosgyor. Następnie warto pojechać wąskotorową kolejką w Góry Bukowe (dwie linie wąskotorowej kolejki przecinają te góry). Wspaniały hotel Palace (Palotaszallo), stojący nad jeziorem Hamori, wygląda bajecznie. Okolica obfituje też w inne atrakcje. Znajduje się tu największy wodospad na Węgrzech, dwie jaskinie do zwiedzania: Istva i Anna, a także cudowne wiszące ogrody z tarasami widokowymi. Warto też pojechać kolejką do Garadny a następnie zjeść pyszne hodowlane górskie pstrągi i pójść w bukowe lasy.

Dodatkowa uwaga – do Miszkolca możemy dojechać obecnie z Warszawy pociągiem za około 125 zł. Natomiast LOT-em od 440 zł. Należy też wiedzieć, że z centrum Miszkolca do uzdrowiska kursują autobusy: 2 i 20.