Polska jest krajem, który może pochwalić się doprawdy zróżnicowaną geografią, jak i krajobrazem. Morze Bałtyckie, Kraina Wielkich Jezior Mazurskich i przepiękne pasma górskie sprawiają, że każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Jeżeli jesteśmy miłośnikami przyrody, a przy tym niestraszny jest nam wysiłek fizyczny – doskonałym wyborem będzie wybranie się w góry. A tych również mamy do wyboru całkiem sporo – tym razem skupimy się jednak na przedgórzu Sudeckim i znajdującej się tam Górze Ślęża. Podpowiemy, co ciekawego możemy znaleźć zarówno na samym szczycie, jak i w najbliższej okolicy!

Podstawowe informacje.

Góra Ślęża umiejscowiona jest na Masywie Ślęży, będącym najdalej wysuniętym zakątkiem przedgórza Sudeckiego. Łączna wysokość tego szczytu to ponad 718 metrów nad poziomem morza – w przeszłości góra ta była niezwykle istotnym miejscem w kontekście religijnym, zanim jeszcze na tych terenach na dobre zagościła wiara chrześcijańska. Nie bez powodu uznawano, że Ślęża jest swego rodzaju odpowiednikiem greckiego Olimpu. Góra ta znajduje się niespełna 30 kilometrów od jednego z największych miast naszego kraju, a więc Wrocławia.

Atrakcje.

Oprócz przepięknych krajobrazów góra Ślęża ma do zaoferowania również niezwykle ciekawe zabytki i liczne atrakcje. Znajdziemy tam powstały w 1852 roku Kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, który pełni zarówno funkcję sakralną, jak i turystyczną – na jego szczycie znajduje się wieża widokowa, z której to podziwiać można widok na całą okolicę. Na Ślęży natrafimy również na ruiny murów zamkowych pochodzących z XIII wieku.