Chyba każdy się zgodzi, że urlop spędzany w pięknych okolicznościach przyrody zawsze jest udany! Wyjątkowe wrażenia gwarantują góry. Malownicze krajobrazy i świeże powietrze doskonale wyciszają. Do tego dają one możliwość zarówno aktywnego wypoczynku, jak i błogiego lenistwa. Choć nie da się ukryć, że górskie wędrówki bywają wyczerpujące, to jednocześnie są niezwykle satysfakcjonujące i pełne wrażeń. W Polsce mamy aż, trzy łańcuchy górskie: Sudety, Karpaty i Góry Świętokrzyskie z wieloma pasmami. Jest zatem wiele pięknych i ciekawych miejsc do zobaczenia. Decydując, się na urlop w górach, warto odpowiednio się przygotować. Zwłaszcza jeśli nastawiamy się na zdobywanie szczytów. O czym zatem należy pamiętać i co ze sobą zabrać?

Udany i bezpieczny urlop w górach: czyli, jak się przygotować?

Jadąc w góry, zazwyczaj nastawiamy się na aktywne spędzenie czasu, zatem ważne jest zapewnienie sobie komfortu i bezpieczeństwa. Jedną z najważniejszych kwestii stanowi wygodne obuwie trekingowe. Jest ono dostosowane do górskich warunków – ma dobrą przyczepność do podłoża, odpowiednio usztywnia stopę, a także odprowadza wilgoć. Poza tym na taki wyjazd najlepiej spakować sportową odzież i pamiętać, że na takie warunki najlepiej sprawdza się ubranie na tzw. cebulkę. Dlatego, bez względu na porę roku zawsze warto mieć ze sobą m.in kurtkę przeciwdeszczową, czy też czapkę z daszkiem. Poza tym wybierając się na wielogodzinne wędrówki po górach, należy posiadać przy sobie pewien ekwipunek, który najwygodniej zapakować w plecak sportowy, który będzie mocno przylegał do pleców. A co ze sobą zabrać na chodzenie po górach? Warto mieć ze sobą podstawową apteczkę i scyzoryk. Przydatna może być mapa lub przewodnik (choć najważniejsze to trzymanie się wyznaczonego szlaku) Poza tym wodę i jedzenie. Najlepiej sprawdzą się suche przekąski, kanapki, a także słodycze proteinowe. Do tego ciepła woda w termosie na kawę i herbatę.

Górskie wędrówki, a kondycja!

Wyjazdy w góry z pewnością są ekscytujące, ale mogą nas mierzyć z obawami co do naszych możliwości fizycznych. W końcu dotarcie na wybrany szczyt wiąże się zawsze z kilkugodzinną przeprawą, przodującą wciąż pod górę. Co jeśli nie cieszymy się dobrą kondycją? Nic straconego! W każdym paśmie górskim mamy wybór zarówno niższych, jak i wyższych szczytów. Do tego na każdy z nich wiedzie kilka szlaków o zróżnicowanej trudności. Zatem przede wszystkim należy dostosować trasę do własnych możliwości. Z pewnością każdy może znaleźć odpowiednią dla siebie. Podczas samych wędrówek górskich należy zadbać o swoje bezpieczeństwo (np. właściwe obuwie) i iść we własnym, stałym tempie oraz fundować sobie przerwy na odpoczynek. Świetnym wsparciem mogą okazać się kijki trekingowe. Z pewnością w takich okolicznościach jak górskie krajobrazy, każdy wysiłek wynagradza satysfakcja dotarcia do celu i otaczająca, zachwycająca natura.