Pieniny są malowniczą grupą górską, niezwykle atrakcyjną dla miłośników aktywnego wypoczynku oraz dla tych, którzy chcą spędzić czas w otoczeniu przyrodniczych skarbów. Dobre zagospodarowanie, świetnie rozwinięta baza noclegowa oraz gęsta sieć szlaków pieszych – oto czynniki, dzięki którym turystyka w tej części kraju rozwija się doskonale.

Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Dla większości z nas Pieniny to przede wszystkim malowniczy Pieniński Park Narodowy, znany z Trzech Koron oraz pięknego przełomu Dunajca. To również ciekawe ośrodki turystyczne, na terenie których można znaleźć tanie noclegi w zabytkowych willach i pensjonatach. Prawdziwą perełką w Pieninach jest Wąwóz Szopczański. Ponadto zachwyca Krościenko, znane z pięknego rynku oraz drewnianych domów. Miejscowość ta może się też pochwalić ciekawą wystawą. To Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego, którego ekspozycja pozwala turystom w zdobywaniu wiedzy na temat bogatego świata fauny i flory Pienin. Drugim kurortem, który jest doskonałym punktem wypadowym w Pieniny, jest Szczawnica.

To znane uzdrowisko może się pochwalić pięknymi domami oraz pijalnią wód, przy której spotykają się kuracjusze z niemal całej Polski. Spływ Dunajcem to szansa na spojrzenie na Pieniny z wyjątkowej perspektywy, a jednocześnie – na posłuchanie ciekawych opowieści flisaków. Jak jeszcze można spędzić czas w tej części kraju? Z pewnością warto odwiedzić takie miejsca, jak Czorsztyn i Niedzica. Tutejsze zamki cieszą się wielką popularnością, a ich zwiedzenie dla każdego z nas stanie się wyjątkową lekcją historii. Popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji jest tu również Jezioro Czorsztyńskie, które powstało dziki zaporze na Dunajcu. Jedną z ciekawszych miejscowości w jego rejonie jest Dębno Podhalańskie, znane z drewnianego kościółka wpisanego na listę UNESCO.