Jelenia Góra- to jedno z popularniejszych miast leżących na terenie województwa dolnośląskiego. Rozciąga się w przepięknej Kotlinie Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr. Miasto jest również siedzibą powiatu karkonoskiego, Zarządu Karkonoskiego Parku Narodowego oraz polską stolicą Euroregionu Nysa. Nie znane są dokładne początki miasta, prawdopodobnie istniał tutaj nieznany z nazwy słowiański gród. Który według podań został założony przez Bolesława III Krzywoustego w latach 1108-1112. Jelenia Góra uzyskała lokację miejską przed 1281 rokiem.

Atrakcje:

  1. Bazylika pw. św. Erazma i Pankracego – Najstarszy kościół w mieście, który powstał w 1552 roku, posiada wieżę wznoszącą się na wysokość 51 metrów. Przy północnej nawie w 1909 roku wybudowano neogotyckie schody. Przy wejściu do zakrystii można zobaczyć figurę św. Jana Nepomucena z 1709 roku, która została usunięta z mostu nad Bobrem w 1812 roku i po renowacji przeniesiona na obecne miejsce w 1886 roku.
  2. Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze – nowy piękny obiekt, w którym możemy podziwiać najatrakcyjniejsze obiekty muzealne w Polsce, co dodatkowo stanowi wizytówkę regionu. Ekspozycje Muzeum Karkonoskiego to głównie wystawy szkła artystycznego i historii regionu Dzisiaj zbiory muzeum liczą łącznie ponad 60 tysięcy obiektów. Muzeum Karkonoskie promuje europejskie dziedzictwo kulturowe nie tylko w siedzibie głównej ale także w innych oddziałach.
  3. Termy Cieplickie – jeden z najpopularniejszych i najnowocześniejszych kompleksów basenów oraz SPA, który został zaprojektowany z myślą o całych rodzinach. Duża liczba atrakcji, sprawia, że zarówno amatorzy sportu, zabawy w wodzie oraz odpoczynku znajdą tu coś dla siebie. Termy Cieplickie oferują nam blisko 1200 metrów kwadratowych powierzchni lustra wody i komfortowe szatnie. Zlokalizowane są u podnóża Karkonoszy niedaleko dwóch zabytkowych parków miejskich.
  4. Zamek Chojnik – znajduje się nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa, na szczycie góry Chojnik, a jakże by inaczej w Karkonoszach. Góra ta wznosi się na wysokość 627 metrów n.p.m., i posiada po stronie południowo-wschodniej 150-metrowe urwisko. Zamek znajduje się na terenie obszaru ochrony ścisłej, który jest częścią Karkonoskiego Parku Narodowego. Murowany zamek na górze został wzniesiony w latach 50. XIV wieku. Pierwsza wzmianka w dokumentach o zamku pochodzi z 1364 roku. Wybierając się na wycieczkę do Zamku Chojnik warto zacząć spacer od szlaku czarnego, którym dojdziemy do zamku, zwiedzić warownie, a później zejść szlakiem zielonym. Po drodze zobaczymy wszystko to co w tym miejscu najpiękniejsze. Dzięki tak zaplanowanej wędrówce mamy możliwość przejścia przez Zbójeckie Skały, wejść na punkt widokowy na Zamek Chojnik oraz odpocząć przy źródełku Kunegundy.
  5. Muzeum Historii i Militariów – początek muzeum to połowa lat 70. XX wieku. Wtedy też w Cieplicach Śląskich powstała Wojskowa Izba Pamięci. Wśród zgromadzonych eksponatów ciężkiego sprzętu wojskowego zobaczymy: czołg T 34-85, wyrzutnię rakiet BM 13 „Katiusza”, działa przeciwlotnicze i przeciwczołgowe. Łącznie eksponatów stanowiących trzon ekspozycji jest 19.
  6. Muzeum Przyrodnicze w Cieplicach – muzeum powstało 12 września 1954 roku. W Muzeum Przyrodniczym mamy możliwość zobaczenia ogromnej różnorodności skał, minerałów, muszli, skamieniałości, a także ponad 30000 okazów owadów oraz modele ptaków.

Po więcej atrakcji w Jeleniej Górze warto zajrzeć na stronę podroztrwa.pl/jelenia-gora-atrakcje gdzie wymienione jest aż 27 pomysłów na to jak spędzić czas w tym urokliwym mieście.

Jelenia Góra miasto położone w wyjątkowo pięknym miejscu. Jego dodatkowym atutem jest również bliskość takich ośrodków turystycznych jak Szklarska Poręba i Karpacz. Dzięki temu liczba atrakcji do zobaczenia w najbliższych okolicach, liczba szlaków turystycznych jest tak duża, że aby dokładnie poznać ten region warto zarezerwować sobie kilka dnia, a nawet tydzień aby nacieszyć się pięknymi widokami i obiektami, które oferuje nam Jelenia Góra i Karkonosze.