Sudety kojarzyć się mogą przede wszystkim z pasmem górski i niepowtarzalnymi krajobrazami czy urokliwymi zabytkami. Jest to więc region wyjątkowy i zgoła odmienny od wszystkich pozostałych, jak – chociażby – wspomnianych mazur, które cieszą mnogością urokliwych jezior, do których chętnie ściągają turyści z całego kraju. Sudety z mazurami również mają coś wspólnego, ponieważ i tutaj natrafić możemy sporą ilość jezior – mniejszych, większych, bardziej skrytych i tych częściej uczęszczanych. Większość jezior na terenie Dolnego Śląska to jednak sztuczne zbiorniki, które powstały na skutek działalności człowieka – obecnie jednak stanowią nie lada atrakcję turystyczną.

Jezioro Bielawskie.

Jezioro Bielawskie jest sztucznym i stosunkowo niewielkim zbiornikiem, który niegdyś stanowił część zakładów włókienniczych. Od czasu zamknięcia zakładu stanowi jednak popularne i chętnie odwiedzane jezioro. Znajduje się tam również atrakcyjna plaża oraz wypożyczalnie sprzętów wodnych.

Jezioro Leśniańskie.

Jezioro Leśniańskie, nazywane także zaporowym, swą historią sięga do roku 1905, kiedy to powstało wskutek budowy zapory wodnej, mającej na celu przegrodzenie rzeki w miejscowości Czocha. Z brzegów jeziora możemy podziwiać wynurzający się znad leśnych koron zamek Czocha oraz Rajsko.

Jezioro Daisy.

Jezioro Daisy, czy też Zielone, powstało w roku w 1870. Jego największa głębokość to ponad 23 metry – pierwotnie, w miejscu obecnego jeziora znajdowało się wyrobisko wapienne. W okolicy jeziora znaleźć możemy pozostałości po wiekowej baszcie, która powstała w tym miejscu z inicjatywy księżnej Daisy von Pless.