Świątynia Wang w Karpaczu oprócz Śnieżki na szczyt której można wspiąć się także z tego miasta jest jedną z najważniejszych atrakcji w Karpaczu.

Historia powstania

Przepiękna i jedyna w swoim rodzaju Świątynia Wang została wybudowana w XII wieku w Norwegii. Na polskie ziemie trafiła dopiero w 1842 roku z miejscowości Vang, gdzie powstała. Choć może to wydawać się nieprawdopodobne, prawdą jest, że w Karpaczu została wybudowana bez ani jednego gwoździa. Wstęp na plac przed świątynią jest symbolicznie płatny. Warto jednak wydać tę drobną kwotę by zobaczyć na niej elementy stylu norweskiego i Wikingów. Wejście do środka kościoła jest dodatkowo płatne, podobnie jak fotografowanie wnętrz świątyni. Nie trzeba koniecznie się na to skusić, choć wiele zależy od danego turysty. Do środka świątyni Wang wchodzi się grupami. Na samym początku można dowiedzieć się informacji na temat historii tego miejsca oraz dowiedzieć się o jej wnętrzu. Na zakończenie odbywa się przejście korytarzykiem tuż przy ścianach kościoła.

Ślub w pięknej scenerii

Niektóre pary młode na miejsce ślubu wybierają naprawdę nietuzinkowe miejsca. Świątynia Wang w Karpaczu niewątpliwie zalicza się do tych lokalizacji, co wcale nie dziwi. Miejsce jest niezwykle urokliwe i złożenie przysięgi małżeńskiej w takim miejscu na pewno utkwi na długi czas w pamięci nowożeńców i gości. Bardzo cieszy fakt, że jest możliwość skorzystania z sakramentu właśnie w tym sławnym historycznym miejscu z urokliwym wnętrzem i placem naokoło. Nie ma problemu z podjazdem i zostawieniem samochodów na jednym z dwóch parkingów.

Przykościelny plac

Przy świątyni Wang znajduje się także przykościelny plac, gdzie znajdują się nagrobki zmarłych oraz inne figury. Z samej góry rozciąga się przepiękny widok na Kotlinę Jeleniogórską oraz jej okolice. Po drodze do świątyni Wang można skusić się na kupienie jakichś pamiątek, gdyż stoisk z produktami w tym celu nie brakuje. Wystarczy mają naprawdę bardzo ładne przedmioty, więc warto rozważyć ich zakup i nie wybierać się na samą górę bez pieniędzy, gdyż wtedy nawet wejście na teren świątyni Wang okaże się niemożliwe. Jest to jedyne takie miejsce w Polsce, a nie ma też pewności czy nie na świecie. Podczas pobytu w okolicy warto wybrać się także do tego miejsca, które powstało bez użycia ani jednego gwoździa.